تلگرام در سال ۹۷ به دستور یک دادستان فیلتر و از دسترس عموم مردم ایران خارج شد. پس از آن طی چند سال اخیر و خصوصاً سال گذشته، لیست پلتفرم‌های مفید خارجی فیلترشده سر به فلک کشید. فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ از مهم‌ترین‌ها بود که سروصدای میلیون‌ها کاربر را در آورد. با گذشت چندین سال از فیلترینگ پلتفرم‌های محبوب خارجی، به نظر نمی‌رسد که تعداد کاربران ایرانی آن‌ها کاهش یافته باشد. حالا شورای عالی فضای مجازی تصمیم گرفته «در راستای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران» دسترسی به پلتفرم‌های خارجی را در قالب پوسته «حکمرانی‌پذیر» ممکن کند. اما این یعنی چه؟ آیا نسخه بدون فیلتر واتساپ و اینستاگرام در راهست؟

استفاده از پلتفرم‌های خارجی در قالب پوسته

اگر به‌خاطر داشته باشید پس از فیلترینگ تلگرام، چندین نسخه بدون فیلتر از آن مانند هاتگرام یا تلگرام طلایی محبوب شد. این نسخه‌های غیررسمی تلگرام با واسطه به سرویس اصلی متصل می‌شدند و برخی محتواها و کانال‌ها در آن‌ها در دسترس نبود. حالا به نظر می‌رسد منظور شورای عالی فضای مجازی از پوسته همین نسخه‌های غیررسمی باشد. نسخه‌هایی که احتمالاً بتوان در آن‌ها دسترسی به برخی محتواها را حذف کرد.

آیا از نسخه‌های غیررسمی فیلترنشده استفاده کنیم؟

خیر! اگر خبرها را دنبال کرده باشید می‌دانید که اطلاعات میلیون‌ها کاربر از طریق نسخه‌های غیررسمی تلگرام فاش شد. حتی اگر خودتان از این نسخه‌ها استفاده نکنید، در صورت استفاده مخاطبان شما، اطلاعات خود شما نیز در معرض افشا قرار خواهد گرفت. در این نسخه‌ها گاهاً کاربر به‌صورت ناخواسته عضو کانال‌های متعددی شده و یا پیام‌های تبلیغاتی زیادی دریافت می‌کرد.

علاوه بر این استفاده از یک سرور میانی برای ذخیره داده‌ها، می‌تواند نگرانی‌هایی را در مورد حریم شخصی کاربر نیز به دنبال داشته باشد. کارشناسان امنیت استفاده از چنین نسخه‌هایی را بسیار ناامن توصیف کرده‌اند.

آیا نسخه بدون فیلتر اینستاگرام و واتساپ فیلترنشده در راهست؟

احتمالاً خیر! انتشار نسخه‌های غیررسمی تلگرام به‌ این دلیل ممکن شد که تلگرام یک پلتفرم متن‌باز است. به این ترتیب هر کاربری می‌تواند یک نسخه دلخواه خود را از آن بسازد. این درحالیست که واتساپ و اینستاگرام چنین نیستند و روی خوشی هم به نسخه‌های غیررسمی نشان نمی‌دهند.

در حال حاضر چند نسخه غیررسمی از واتساپ و اینستاگرام وجود دارند؛ اما استفاده از آن‌ها را پیشنهاد نمی‌کنیم. واتساپ چندی پیش تصمیم گرفت به کاربران برای استفاده از نسخه‌های غیررسمی هشدار دهد. به این ترتیب استفاده از نسخه‌های غیررسمی ممکن است باعث بسته شدن همیشگی اکانت شما شود.

 

هنوز نمی‌دانیم که منظور شورای عالی فضای مجازی از سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی کدام است و بایستی شاهد انتشار چه نسخه‌هایی باشیم. با این‌حال توصیه می‌کنیم در استفاده از نسخه‌های غیررسمی بیش از حد محتاط باشید.

 

 source
بهترین عطر مردانه

توسط petese