۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند

انیمه‌ها همواره یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های سرگرمی در فرهنگ عام محسوب می‌شوند و همه‌ جا طرفدار دارند. بطور کلی، اقتباس انیمه صرفاً تبدیل کردن یک مانگا از نسخه متنی به تصویری می‌باشد. با این وجود، غربی‌ها برای نجات دادن یک سریال نیز از تکنیک اقتباس بهره برده‌اند. بعضی وقت‌ها دیدن یک داستان در قالب انیمه همان چیزی است که سریال‌های غربی نیاز داشته‌اند تا طراوت و محبوبیت خود را در طول زمان حفظ کنند.

در ادامه به معرفی ده تا از اقتباس‌هایی می‌اندازیم که توانسته‌اند جانی دوباره به نسخه‌های اورجینال خود بدهند؛ بعضی از آن‌ها داستانی جدید روایت می‌کنند، در حالی که بعضی دیگر کاملاً مشابه با نسخه‌ی اصلی هستند.

Supernatural: The Anime Series (2011)

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2011
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 22
امتیاز IMDB 7.4

سریال سوپرنچرال را به عنوان یکی از محبوب‌ترین و در عین حال طولانی‌ترین آثاری بخاطر می‌آوریم که در تلویزیون آمریکا طی ساله‌های اخیر پخش شده است. این سریال روایت‌گر قصه‌ی دو برادر با نام‌های دین و سم وینچستر بود که پس از مرگ مادرشان، توسط پدر خود تکنیک‌های شکار هیولا را می‌آموزند. در طول سریال شاهد ماجراهای این دو برادر در مصائب مختلف‌شان در برابر هیولاها و موجودات ماورا طبیعی هستیم.

از این سریالِ شبکه‌ی CW، انیمه‌ای دو فصلی نیز ساخته شد که دقیقاً همین ماجرا را در قالبی متفاوت به نمایش می‌گذاشت. این انیمه برای بینندگان ژاپنی در نظر گرفته شده بود، با این حال زمانی که دوبله‌ی انگلیسی آن با صداگذاری همان بازیگرانِ سریال اصلی منتشر شد، از سوی بینندگان غربی نیز مورد استقبال قرار گرفت.

Powerpuff Girls Z

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2007 – 2006
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 52
امتیاز IMDB 5.1

سه خواهر شگفت‌انگیر با نام‌های Blossom، Bubbles و Buttercup که از شکر، ادویه و دیگر چیزهای دوست‌داشتنی مثل مقداری Chemical X درست شده‌اند. ما را به درون جریانات جنایی شهر تونزویل (Townsville) می‌برند؛ جایی که آن‌ها منجیان شهر هستند و مردم را از شخصیت‌های شرور و غریبه، محافظت می‌کنند. سریال Powerpuff Girls، به خوبی داستان‌های این سه خواهر را به نمایش گذاشت.

انیمه‌ی Powerpuff Girls Z، داستان مشابهی را دنبال می‌کند؛ این سه خواهر این بار مور اصابت گلوله‌های اشعه‌ی زد پسری به نام کن کیتازاوا (Ken Kitazawa) قرار می‌گیرند. آن‌ها با هم شهر توکیو را بارها و بارها نجات می‌دهند و با قدرت‌هایی که در سریالی اصلی از آن‌ها سراغ داشتیم به سراغ دشمنان می‌روند.

X-Men

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2011
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 12
امتیاز IMDB 6.8

سریال مردان ایکس درباره‌ی جهش‌یافته‌هایی است که ژن ایکس دارند. آن ژن به آن‌ها قدرت‌هایی می‌دهد که دیگر مردان هرگز نتوانسته‌اند بهره ببرند. چارلز خاویر یک مدرسه به نام مدرسه‌ی خاویر برای جوانان با استعداد باز کرد و نهایتاً توانست گروه مردان ایکس را بوجود بیاورد. این گروه از لحاظ قدرت می‌تواند با گروه اونجرز برابری کند.

در نسخه‌ی انیمه X-Men، مردان ایکس به ژاپن سفر می‌کنند و چارلز ژاویر آن‌ها را به مأموریتی می‌فرستد که هیساکو ایچیکی را نجات بدهند؛ کسی که او را با نام آرمور هم می‌شناسیم. آنها در آنجا کالتی با نام مردان یو را شکست می‌دهند که می‌خواستند از جهش یافته ها برای تقویت سپاه خود استفاده کنند. ماجراجویی‌های مردان ایکس یکی از مجموعه‌ی چهارگانه‌ی مارول بود که در آن انیمه‌های بلید، ولورین و آیرون من نیز حضور داشتند.

Iron Man

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2010
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 12
امتیاز IMDB 6.3

همگی با پروسه‌ی تبدیل شدن تونی استارک به آیرون من آشنا هستیم؛ او پس از اسیر شدن، از یک بیلیونرِ بی‌خیال تبدیل به یک اسلحه‌ساز می‌شود و سپس یک لباس جنگی آهنی درست می‌کند که سبب بوجود آمدن آیرون من است. تونی استارک پس از بازگشت به خانه روی زره آهنی‌اش کار می‌کند تا آن را پیشرفت بدهد و در عین حال گروهی از ابرقهرمانان را دور هم گرد می‌آورد تا گروه افسانه‌ی اونجرز بوجود بیاید.

در نسخه‌ی انیمه‌ای ساخته شده از این مرد آهنی، او به ژاپن سفر می‌کند تا راز پیدایش اولین Arc Reactor را بجوید. در این نسخه او از آیرون من بودن دست کشیده و به اصطلاح در بازنشتگی به سر می‌برد تا اینکه برای روبرو شدن با زودیاک باز به لباس تکنولوژیک خود برمی‌گردد.

Stitch!

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2015 – 2008
تعداد فصل 4
تعداد قسمت 85
امتیاز IMDB 4.5

لیلو فرصت به دست آوردن یک سگ پیدا می‌کند و در این اثنا Experiment 626 با او همراه می‌شود، سگی که با نام استیچ (Stitch) می‌شناسیم. در طول داستان این دو با دشمنانِ بینِ کهکشانی روبرو می‌شوند و همزمان باید با مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند که خواهر بزرگ لیلو سبب آن شده است. با این حال، لیلو و استیچ هیچ‌گاه پشت یک‌دیگر را خالی نمی‌کنند.

انیمه‌ی Stitich!، بر روی یونا تمرکز دارد! در این انیمه یونای سرکش و بازیگوش با استیچ تیم می‌شود. تمرکز اصلی استیچ بر روی انجام دادن کارهای خوب است تا این چنین تبدیل به قوی‌ترین موجود یونیورس بشود؛ اما با وجود دیدگاه‌های یونا و عادات عجیب استیچ، راه رسیدن به این هدف بسیار پر فراز و نشیب طی می‌شود.

Mutant Turtles: Superman Legend

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 1996
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 2
امتیاز IMDB 5.5

احتمالاً همگی با داستان لاک‌پشت‌های نینجا آشنا باشیم؛ این سریال انیمیشنی که در طی دهه‌های 80 و 90 میلادی، با طوفان بینندگان روبرو بود هنوز هم با انتشار نسخه‌های فیلمی متفاوت پرطرفدار باقی مانده است. از طریق یک بطری مشروب که در آن اشعات رادیواکتیو وجود دارد، فاضلاب‌های نیویورک آلوده می‌شوند و چهار لاک‌پشت به همراه یک موش جهش ژنتیکی پیدا می‌کند. آن‌ها پس از پیدا کردن هوش و زکاوت یک انسان، مهارت‌های نینجوتسو را فرا می‌گیرند و تبدیل به گروه لاک‌پشت‌های نینجا می‌شوند.

در انیمه‌ی Mutant Turtles: Superman Legend، شاهد مأموریتی هستیم که در آن لاک‌پشت‌ها راهی سفری به ژاپن می‌شوند و با کمک کردن به فردی، قدرت‌های ماورایی دریافت می‌کنند که حدود سه دقیقه آن‌ها را از آنچه که هستند هم قوی‌تر و جهش‌یافته‌تر می‌کند.

Highlander: The Search for Vengeance

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2007
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 1
امتیاز IMDB 6.7

شخصیت کانر مک‌لیود (Connor MacLeod) یک اسکاتلندی های‌لندر می‌باشد که جاودانه شده است و توسط یک شمشیر زن به نام رامیرز آموزش می‌بیند. زمانی که رامیرز به قتل می‌رسد کانر به دنبال انتقامِ استاد خود می‌رود و متوجه می‌شود که قاتلش به دنبال به دست آوردن یک جایزه در همایش است؛ این همایش در شهر نیویورک و در سال 1985 رخ می‌دهد. کانر برای انتقام گرفتن، وارد مسابقه‌ای می‌شود که در آن باید روبروی آخرین جاودانه‌ بایستد تا به جایزه‌ی مسابقه دست پیدا کند.

انیمه‌ی Highlander: The Search for Vengeance بر روی شخصیت کانر تمرکز ندارد و به‌جایش داستان کالین مک‌لیود (Colin MacLeod) را روایت می‌کند. او در این انیمه به دنبال متوقف کردن شخصیتی به نام اکتاویوس (Octavius) است که در زمانِ کانر، مشغول به ساختن رژیم بوده. حال آن‌ها در سال 2156 میلادی در شهر نیویورک روبروی هم قرار می‌گیرند و کالین باید جلوی برنامه‌های اکتاویوس بایستد.

Batman Ninja

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2018
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 1
امتیاز IMDB 5.6

بتمن احتمالاً معروف‌ترین ابرقهرمان دنیا باشد و همگی دهه‌ها است که داستانش را از دریچه‌های مختلف شنیده‌ایم؛ داستان تبدیل شدن او از یک بیلیونر خوش‌گذران به فردی که به دنبال اجرای عدالت است. محرک این پروسه، مرگ والدینش می‌باشد که سبب می‌‎شود بروس سال‌های زیادی را وقف یادگیری مبارزه و تبدیل شدن به بتمن، کند. او چه با گروه مخصوص خودش و چه به تنهایی، خلاف‌کاران متعدد و متفاوتی را در شهر گاتهام مواخذه کرده است.

در انیمه‌ی Batman Ninja، شاهد داستانی از این ابرقهرمان در ژاپن فئودالی هستیم. او با استافده از یک ماشین زمان به آنجا می‌رود و متوجه می‌شود که خلاف‌کاران گاتهام سعی در اجرای نقشه‌ای دارند که در آینده قدرتشان را تثبیت خواهد. بتمن با کمک آلفرد و دیگر اعضای خانواده‌ی بَت، ژاپن و گاتهام را نجات می‌دهند.

Transformers

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2009 – 2007
تعداد فصل 3
تعداد قسمت 42
امتیاز IMDB 6.7

تبدیل‌شوندگان، در ابتدا تعدادی اسباب‌بازی بودند که Hasbro آن‌ها را می‌فروخت. آن‌ها توانستند از چند اسباب‌بازی، تبدیل به فرانچایزی شوند که چندین دهه پرطرفدار باقی بماند. تبدیل‌شوندگان، در واقعی گروهی از ربات‌های خودکارِ بیگانه هستند که می‌توانند از خودرو تبدیل به ربات‌هایی عظیم‌الجثه بشوند که توانایی مبارزه بالایی دارند.

از سریِ ترنسفورمرز، اقتباس‌های انیمه‌ای متعددی صورت گرفت که جای تعجبی هم ندارد چون سریال‌هایی مثل Voltron هم از انیمه‌های ژاپنی الهام گرفته شده‌اند و نمونه‌های مشابه زیادی می‌توان در میان انیمه‌ها یافت. کانسپت‌هایی مثل ماشین‌های غول‌آسا و هیولاهای قاتل، با فرهنگ ژاپنی و آمریکایی هیچ‌گاه غریبه نبوده‌اند.

Wolverine

۱۰ سریال آمریکایی که انیمه‌ی اقتباسی دارند - ویجیاتو
سال پخش 2011
تعداد فصل 1
تعداد قسمت 12
امتیاز IMDB 6.2

برای داستان ولورین، منشأهای متفاوتی می‌توان پیدا کرد اما عموماً او را به عنوان شخصیتِ بی‌کله‌ی لوگان می‌شناسیم که قابلیت‌های بازپروری قوی دارد و می‌تواند با چنگ‌های کشنده‌اش از پس هر کسی بربیاید. او به مرور تبدیل به یکی از کلیدی‌ترین شخصیت‌های گروه مردان ایکس می‌شود و همواره توجهات زیادی به سوی این شخصیت از زمان تولدش در کامیک‌بوک‌ها یعنی از سال 1974 شده است.

در یکی دیگر از مجموعه‌های سریالی مارول، انیمه‌ی Wolverine، گرگینه‌ی دوست داشتنی ما را به دل سفری به ژاپن می‌برد. در ابتدا او متوجه می‌شود که دوست دخترش، ماریکو، گم شده است و نهایتاً کاشف به عمل می‌آید که پدرش او را به ژاپن برده است. پدر ماریکو در آنجا یک اتحادیه‌ی خلاف را اداره می‌کند و به AIM پشتیبانی می‌رساند. ولورین در طی این ماموریت نه تنها باید عشقش را به خانه برگرداند، بلکه باید با ماجراهای مربوط به این اتحادیه نیز روبرو بشود.

جمع‌بندی

سریال‌های آمریکایی همواره طرفداران مخصوص به خودشان را دارند. تعدادی از آن‌ها نیز هر ساله به شهرتی بین‌المللی می‌رسند و در کشورهای دیگر هم بینندگان زیادی پیدا می‌کنند. این شهرت، گاه سبب می‌شود که شاهد اقتباس‌هایی باشیم که داستان آن سریال‌ها را یا عیناً در قالب جدیدی تکرار می‌کنند یا بسط می‌دهند. در ژاپن این اقتباس‌ها عموماً قالب انیمه‌ای به خود می‌گیرند. در طول متنی که خواندید سعی داشتیم تعدادی از این اقتباس‌های صورت گرفته را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که از همراهی ویجیاتو لذت برده باشید.

از چه سریال‌هایی اقتباس انیمه‌ای ساخته شده است؟

Wolverine, Iron Man, X-Men, Batman, Transformers

از چه آثار آمریکایی غالب انیمه ساخته شده است؟

از سریال‌های پرطرفدار و شخصیت‌های کامیک‌بوکی

source
بهترین عطر مردانه

توسط petese